سفارشات چاپ و طراحی خود را در اگر طراح و چاپخانه دار هستید در

ورود کاربر

آگهی های جدید بروز شده

پربازدیدترین آگهی ها

متفرقه چیست دات کام

حس ششم

حس ششم
تعداد بازدید : 16045

دانشمندان استرالیایی مدعی شده‌اند که اعتقاد رایج در مورد وجود حس ششم احتمالا غلط است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پژوهش دانشمندان دانشکده علوم روانشناسی ملبورن نشان داده که انسانها می‌توانند با اطمینان از بروز یک تغییر باخبر شوند، حتی اگر نتوانند دقیقا چیزی که تغییر کرده را مشاهده کنند.

برای مثال، فرد ممکن است یک تغییر کلی را در ظاهر فرد دیگر متوجه شود اما نتواند تشخیص دهد که وی موهایش را کوتاه کرده است.

دکتر پیرز هووه، محقق ارشد این پژوهش اظهار کرد، این پروژه برای اولین بار در یک تحقیقات علمی نشان داده که افراد می‌توانند با اطمینان تغییراتی که بطور بصری قادر به تشخیص آنها نیستند را حس کنند.

هووه گفت: باور متعارفی وجود دارد که ناظران می‌توانند تغییرات را بطور مستقیم در ذهن خود و بدون نیاز به تکیه بر حسهای فیزیکی سنتی مانند بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه برای تشخیص آنها تجربه کنند. این توانایی مورد ادعا گاهی اوقات به عنوان حس ششم نام برده می‌شود.

وی افزود: ما توانستیم نشان دهیم درحالیکه ناظران می‌توانستند با اطمینان تغییراتی را که با چشمان خود قادر به تشخیص نبودند، حس کنند، این قابلیت به حس ششم ارتباطی نداشت.

در این پژوهش، به افراد جفتهایی از تصاویری رنگی از زنان نشان داده شد. در برخی موارد ظاهر زن در دو تصویر متفاوت بود؛ برای مثال از مدل موی متفاوتی برخوردار بود.

هر تصویر برای 1.5 ثانیه با یک فاصله یک ثانیه‌ای در بین آنها به ناظران نمایش داده شد. پس از آخرین تصویر، از افراد در مورد تغییر تصاویر سوال شد و در صورت مثبت بودن پاسخ باید این تغییر را از روی فهرستی از 9 تغییر احتمالی تشخیص می‌دادند.

نتایج بدست آمده نشان داد افراد حاضر در این پژوهش، تغییر را شناسایی می‌کردند، حتی اگر نمی‌توانستند آنرا دقیقا تشخیص دهند.

برای مثال، آنها می‌توانستند درک کنند که دو تصویر از مقادیر متفاوتی از رنگهای قرمز و سبز برخوردار بود اما نمی‌توانستند از این اطلاعات برای تشخیص اینکه فرد در تصویر رنگ کلاه خود را عوض کرده بود، استفاده کنند.

این امر منجر به حس ناظر در مورد رویداد یک تغییر بدون اینکه بتواند بطور بصری آن را تشخیص بدهد، می‌شد.

این پژوهش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


کلمات کلیدی :
حس ششم -

مطالب و اخبار مرتبط و مشابه
ویتامین های درمانگر
ویتامین های درمانگر
ویتامین های درمانگر
از رسول گرامی اسلام :
از رسول گرامی اسلام :
از رسول گرامی اسلام :
عجیب‌ترین میوه‌های جهان + تصاویر
عجیب‌ترین میوه‌های جهان + تصاویر
خبرگزاری فارس: در این مطلب با میوه‌هایی آشنا خواهید شد که نه تنها ممکن است،‌ آنها را اصلا ندیده باشید، بلکه از عجیب‌ترین میوه‌های جهان نیز به شمار ...
نی جادویی تصفیه آب
نی جادویی تصفیه آب
نی جادویی تصفیه آب
مصرف ماست
مصرف ماست
مصرف ماست
کاربردهای عجیب نوشابه
کاربردهای عجیب نوشابه
کاربردهای عجیب نوشابه» نظرات
نام کاربر :
آدرس ایمیل :
کد امنیتی :

جهت تغییر کد امنیتی بر روی آن کلیک کنید
توضیحات :