سفارشات چاپ و طراحی خود را در اگر طراح و چاپخانه دار هستید در

ورود کاربر

آگهی های جدید بروز شده

پربازدیدترین آگهی ها

کروموزوم چیست؟

کروموزوم چیست؟
تعداد بازدید : 3838

کروموزوم چیست؟ در درون هسته هر سلول مولکول DNA بسته بندی شده قرار دارد. بسته بندی این مولکول در درون هسته سلول ساختارهایی را ایجاد می کند که کروموزوم نامیده می شوند.
کروموزوم حاصل بارها پیج خوردگی محکم مولکول رشته مانند DNA بدور هسته های پروتئینی به نام هیستون است.. هیستون ها ساختار کروموزوم را پشتیبانی می کنند.
زمانی که سلول در حال تقسیم نیست کروموزوم ها حتی با کمک میکروسکوپ هم قابل مشاهده نیستند. با این حال درست قبل از تقسیم سلول مولکول DNA با شدت بیشتری پیچ خوردگی پیدا می کند بطوری که ساختار کروموزوم قطور و کوتاه شده و در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده می شود. بیشتر اطلاعاتی که دانشمندان درباره کروموزوم ها بدست آورده اند حاصل مطالعه این کروموزوم های قطور و کوتاه درست پیش از تقسیم سلول است.
هر کروموزوم دارای یک محل انقباض یا فرورفتگی در ساختار خود می باشد که از نظر ظاهری کروموزوم  را به دوبخش یا به دوبازو تقسیم می کند.  این نقطه فرورفتگی سانترومر نام دارد. بازویی که کوتاه تر است بازوی p نامگذاری شده و بازو بلند تر q نام دارد.
محل سانترومر در روی هرکروموزوم شکلی اختصاصی برای ان کروموزوم ایجاد می کند که می توان با استفاده از ان محل برخی ژن های ویژه را بر روی کروموزوم بهتر توضیح داد.


در این تصویر کروموزوم که حاصل پیچ خوردگی مارپیچ مضاعف DNA با مولکول های هیستونی است نشان داده شده است. همچنین محل سانترومر و بازو های کروموزوم  بر روی تصویر مشخص شده است.


کلمات کلیدی :
کروموزوم چیست؟ -

مطالب و اخبار مرتبط و مشابه
دلیل داد زدن چیست؟
دلیل داد زدن چیست؟
دلیل داد زدن چیست؟
منشور چیست؟
منشور چیست؟
منشور چیست؟
غذای ارگانیک چیست؟
غذای ارگانیک چیست؟
غذای ارگانیک چیست؟
علامـت @ در ایمیل چیست؟
علامـت @ در ایمیل چیست؟
علامـت @ در ایمیل چیست؟
چیستان ؟؟؟
چیستان ؟؟؟
چیست آن ؟؟؟
پردازش ابری چیست؟
پردازش ابری چیست؟
پردازش ابری چیست؟» نظرات
نام کاربر :
آدرس ایمیل :
کد امنیتی :

جهت تغییر کد امنیتی بر روی آن کلیک کنید
توضیحات :